Mahfi Eğilmez, Türkiye Ekonomisindeki 10 Yıllık Faciaları Anlattı

Eski Hazine Müsteşarı Mahfi Eğilmez, Merkez Bankası’nın kur korumalı mevduat (KKM) politikasıyla da ilgili eleştirilerde bulundu. Bu politikaya göre, Merkez Bankası, mevduat sahiplerine kur artışı kadar faiz ödemesi taahhüt ediyor. Eğilmez, KKM’nin sonucunda Merkez Bankası’nın bir yılda 818 milyar lira zarar ettiğini ve bunun kamu maliyesine büyük bir yük getirdiğini belirtti.

Eğilmez, son 10 yılın Türkiye ekonomisi için kayıp bir on yıl olduğunu savundu. Bu dönemde, enflasyonun kontrol altına alınamadığını, yatırımların azaldığını ve işsizliğin arttığını vurguladı.

Eğilmez’in yazısı, Türkiye ekonomisinin son 10 yıllık durumuna ilişkin önemli eleştiriler içeriyor:

İşte yazıdan önemli başlıklar

Enflasyon yükselirken faiz düşürme

2021 yılının Eylül ayına gelindiğinde enflasyon yüzde 19, Merkez Bankası’nın politika faizi de yüzde 19 idi ve enflasyon yükselme eğilimindeydi. O aşamada “faiz sebep enflasyon sonuçtur” iddiasıyla ortaya çıkıldı ve faiz düşürülmeye başlandı. Enflasyonun yükselme hızı arttıysa da faizi düşürme ısrarı sürdürüldü ve sonunda yüzde 8,5’e kadar indirildi. Enflasyon yüzde 85’e yükseldi. Geçen yıl bu zamanlar faizin sebep değil sonuç olduğu anlaşılınca faiz yükseltilmeye başlandı. Faizin sebep değil sonuç olduğunu 21’inci yüzyılın ilk çeyreğinde anlamayı başarmış bir toplum olarak bir kez daha tarihe geçtik. Hala enflasyonun düşmesini bekliyoruz. Neyse ki önümüzdeki aylarda baz etkisiyle düşüş olacak.

Vatandaşlık verme

400 bin dolara bir gayrimenkul alanlara (yakın zamana kadar 250 bin dolardı) vatandaşlık verildi. Bu gayrimenkuller üç yıl süreyle satılamıyor: Tek koşulu bu. Oysa başka ülkelerde bu tür yatırımlara ek olarak o ülkenin lisanını öğrenmek dâhil pek çok koşulu bir araya getirip uzun yıllar beklenmeden vatandaşlık alınamıyor. O ülkelerin çoğu beş yılın sonunda altın vize denilen süresiz oturum hakkı veriyor, vatandaşlık vermiyor. O arada da bir sürü masraf tahsil ediyor. Bizde vatandaşlığı alıp da üç yıl bekledikten sonra aldıkları evleri değer artışıyla daha yukarı bedele satanlar, vatandaşlığı almanın yanı sıra para da kazandılar. Böylece, hiçbir koşul aramadan üste para kazanmalarını sağlayarak vatandaşlık vermiş olduk.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir